5 rad jak zrobić dobry film do e-learning?
admin poradniki #elearning #montazfilmow 0
Jak tworzyć filmy video do e-learning?
Nauczanie zdalne, e-learning staje się coraz bardziej popularny. Jest to temat szczególnie aktualny w związku z pandemią koronawirusa i zamkniętymi szkołami. Użytkownicy wymagają wysokiej jakości, atrakcyjnych kursów, nadających się zarówno na laptopy, tablety, jak i smartfony.
Poniżej kilka użytecznych rad, jak stworzyć dobry film video do e-learning.
1. Zastanów się, jaki jest cel filmu
Dużym błędem jest dodawanie do kursu filmików video bez wyraźnego celu – “sztuka dla sztuki”. Niedopasowane i nieprzemyślane filmiki niepotrzebnie zwiększają koszty projektu, poza tym odbiorcy nie będą się na nich skupiać.
Dlatego też podstawową kwestią jest zadanie sobie pytania – jaki jest cel filmiku?
Może to być np.:
pokazanie doświadczenia, eksperymentu
podkreślenie treści kluczowych
podsumowanie rozdziału
zwiększenie wpływu na użytkownika, zwrócenie jego uwagi na jakąś konkretną treść
2. Planowanie, scenariusz
W języku angielski stosuje się skrót PPPPP “proper planning prevents poor performance” – prawidłowe planowanie zapobiega marnym rezultatom. Odnosi się to jak najbardziej do przygotowywanie filmów do e-learningu. Zanim zaczniesz pisać scenariusz filmu, zdobądź informacje i zaplanuj wszystkie szczegóły zaczynając od oświetlenia do kąta ustawienia kamery. Uwzględnienie tego wszystkiego już na początku projektu pomoże uniknąć wielu błędów. Po napisaniu scenariusza czas na kolejny etap planowania z wizualnym rozrysowaniem poszczególnych ujęć – tak jest – szkice sytuacyjne poszczególnych ujęć będą bardzo pomocne.
Pamiętaj o tym, że najlepszą drogą dotarcia do słuchaczy jest podejście narracyjne – film musi zawierać swoją spójną “historię” – narrację. Słuchacze bardziej skupią się na treści jeżeli będzie ona wpleciona w spójną narrację. Spróbuj przekazywać treść w sposób opisowy ” film pokazuje jak…”. Ważne jest, żeby treść miała wyraźne rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie.
3. Zainwestuj w odpowiednie narzędzia
Kluczem do sukcesu jest to, aby filmy wyglądały profesjonalnie, a do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Nie oznacza to od razu zakupu kamery za 10 tys. zł – filmy mogą być nagrywane nawet smartfonem (wiele z nich nagrywa przecież w jakości Full HD). Trzeba mieć jednak świadomość, że kamera to jedynie część wyposażenia. Niezwykle ważny jest odpowiedni mikrofon, statyw do stabilnego ustawienia sprzętu, którym nagrywamy oraz wykorzystanie odpowiednich narzędzi do montażu filmów bądź współpraca z firmami oferującymi profesjonalny montaż filmów do e-learningu.
4. Miejsce
Nic tak nie przeszkadza skupieniu na oglądanym kursie online, jak złe oświetlenie, nieodpowiednia akustyka, nieatrakcyjne bądź rozpraszające tło i zła jakość nagrania. Proponujemy wybrać jedno miejsce do nagrywania filmów i spróbować zrobić nagrania w ciągu jednego dnia. Oczywiście wcześniej trzeba wszystko tak zaplanować, żeby nic nie przeszkadzało w filmowaniu. Nagrywając filmy trzymajmy się jednolitego schematu. Dzięki temu odbiorca będzie skupiony na treści, a nie na tym, że prowadzący w połowie filmu pojawia się w innym ubraniu bądź słychać w tle hałas z budowy.
5. Ramy czasowe
Uwaga odbiorców może spadać po 6 minutach oglądania filmu. Nie znaczy to wcale, że nagrania nie mogą być dłuższe – należy po prostu tak zaplanować scenariusz, aby filmy nie zawierały zbędnych treści, powodujących ich niepotrzebne wydłużenie.
Optymalna długość filmów zależy też od ich rodzaju:
filmy informacyjne: najlepsza długość 5-15 min
prezentacje produktów: zależnie od tego stopnie skomplikowania produktu. Najlepiej, jeżeli to możliwe, aby nie przekraczały 1 minuty, ale jeżeli będą dłuższe to nie jest to duży problem, o ile są na temat i i jasne w odbiorze
studia przypadków “case studies”: 7-10 minut
Mamy nadzieję, że tych kilka prostych rad pomoże Wam zrozumieć, jak zrobić dobry film do e-learning.
Życzymy powodzenia:)
Źródło: www.shiftelearning.com